Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

Ocak Ayı 2024 Fon Bülteni

Tacirler Portföy Tecrübesi

Yatırım Felsefemiz

Tacirler Portföy’ün ortalama 20 yıl tecrübeli yatırım ekibi, periodik yatırım komitesi toplantılarında yurtiçi ve yurtdışı gelişmeleri, bu gelişmelere bağlı beklentilerin etkileşimlerini inceleyip, birlikte karar alıp, aldığı kararları yönettiği yatırım fonları ve özel portföylere uygulamaktadır. Bu kararların ve uygulamaların uygunluğu uyum departmanınca kontrol edilir, portföylerde gerekli düzeltmeler yapılır.

Tacirler Portföy riske göre düzenlenmiş getirisi yüksek ve etkin portföy yönetimi hizmeti vermeyi hedeflemektedir. Bu hedefini gerçekleştirirken müşterileriyle uzun vadeli, güvene dayalı ilişkiyi ön planda tutmaktadır ve müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun çözümleri sunmayı amaçlamaktadır.

Yönetilen Varlık Büyüklüğ (MİO TL)

Kaynak: www.spk.gov.tr (Kasım 2023 Verisi)

Makro Ekonomik Gelişmeler ve Beklentiler

Yurtdışı piyasalar özelinde Kasım ayındakine benzer gelişmelerin yaşandığı bir Aralık ayı gördük. ABD 10 yıllık faizleri Ekim sonunda %5 seviyelerini gördükten sonra Aralık ayında da gevşemeye devam etti.

Küresel rallinin de etkisiyle yabancılar gelişmekte olan piyasalarda alım yapmayı sürdürdü, ayın ilk üç haftasında hisse senedi tarafında net 1.1 milyar dolar giriş gördük.

2023 yılını son 22 yılın en yüksek enflasyon rakamıyla, %64.77 ile bitirmiş durumdayız. Aylık enflasyonu ise %2.93 ile beklenenin altında gerçekleşti.

Piyasa, yurtiçi Tahvil faizlerinin artışı ile daha kaliteli ve tahmin edilebilir kar üreten, büyük ölçekli şirketlerde kamplaşmış durumda. Yılın ilk yarısı bu trend devam edebilir.

BIST100 endeksi için $220-230 seviyelerinin güçlü destek olduğunu düşünmekle beraber hisse senedi varlık sınıfı, geçtiğimiz senelerde gözlemlediğimiz rakipsizliğini kısmen yitirmiş durumda.

O nedenle 2024 yılı için portföy alokasyonu yaparken SGMK vb. risksiz – düşük riskli alternatiflerin de makul ölçülerde portföylerde yer alması gerektiğini düşünüyoruz.

Negatif reel faizin göreceli olarak anlamlı seviyelere gelmesi, yıl içerisinde yabancı yatırımcılar için carry trade fırsatları verebilir.

Genel anlamda piyasalar için olumlu görüşümüzü korumakla birlikte, özellikle seçim sonrası piyasanın etkinleşmesi adına gerçekleştirilecek adımların XU100 özelinde önemli etkilerinin olabileceğine inanıyoruz.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız   -   3.33 MB