Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

Şubat Ayı 2024 Fon Bülteni

Tacirler Portföy Tecrübesi

Yatırım Felsefemiz

Tacirler Portföy’ün ortalama 20 yıl tecrübeli yatırım ekibi, periodik yatırım komitesi toplantılarında yurtiçi ve yurtdışı gelişmeleri, bu gelişmelere bağlı beklentilerin etkileşimlerini inceleyip, birlikte karar alıp, aldığı kararları yönettiği yatırım fonları ve özel portföylere uygulamaktadır. Bu kararların ve uygulamaların uygunluğu uyum departmanınca kontrol edilir, portföylerde gerekli düzeltmeler yapılır.

Tacirler Portföy riske göre düzenlenmiş getirisi yüksek ve etkin portföy yönetimi hizmeti vermeyi hedeflemektedir. Bu hedefini gerçekleştirirken müşterileriyle uzun vadeli, güvene dayalı ilişkiyi ön planda tutmaktadır ve müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun çözümleri sunmayı amaçlamaktadır.

Yönetilen Varlık Büyüklüğ (MİO TL)

Kaynak: www.spk.gov.tr (Ocak 2024 Verisi)

Makro Ekonomik Gelişmeler ve Beklentiler

FED, faiz indirimlerine başlamadan önce enflasyondaki yavaşlamanın kalıcı olduğuna dair daha fazla veriye ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekerek Ocak Ayı toplantısında politika faizini %5.50 ’de sabit tuttu. Bu bağlamda FED’in faiz indirim döngüsüne başlayacağına dair beklentiler Mart ayından yılın ikinci yarısına ötelendi. Ancak FED takip eden günlerde veriye dayalı tutumunu daha da öne çıkaracağını belirti.

FED’in faiz artırımlarını yüksek seviyelerde sabit tutması, buna karşılık ABD ekonomisinin resesyona girmeyip bir yumuşak iniş gerçekleştiriyor olması riskli varlıklara ilgiyi halen yüksek tutuyor. Nitekim S&P500, mega teknoloji şirketlerinin de yardımıyla, tarihi yüksek seviyelere ulaştı. Ancak beklenenden daha uzun sürecek bir yüksek faiz ortamıyla birlikte, başta teknoloji olmak üzere büyüme temalı şirketlerin kar beklentilerinde aşağı yönlü revizyona yol açabileceğinden aşağı yönlü bir düzeltme ihtimali de artıyor. Türkiye’de ise piyasalar hem jeopolitik hem de makro ekonomik gelişmelerden olumlu etkilendi. Türkiye İsveç’in NATO’ya katılımını onayladı, ABD F-16 savaş uçakları alımı ve modernizasyonu önündeki engellerin kaldırdı ve bazı gelişmiş ülkelerin savunma sanayi alanında uyguladığı zımni ambargo sona erdi. Rating ajansı Moody’s Türkiye’nin döviz kredi görünümünü pozitife çekti.

TCMB ise politika faizini %2.5 artırarak %45’e çekti ve ilerleyen günlerde halihazırdaki seviyelerde durarak enflasyona etkisini gözlemleyeceğini ifade etti. Diğer bir deyişle faiz artırım serisini sona erdirdi. Ancak Mart ayı sonunda yapılacak seçimler sebebiyle mali politikalar para politikalarından ayrıştı. Bütçe yılı rekor açık vererek kapattı, asgari ücret ve emekli aylıkları %50 artırıldı. %40’ları aşan mevduat oranlarına rağmen gerek enflasyonun yüksek seyredeceğine dair inanç, gerekse de TL’nin yabancı para birimlerine karşı reel anlamda değerlenmesi, yatırımcıları bu gibi ortamlarda daha önce yaşandığı gibi enflasyona karşı orta uzun vadede koruma sağlayan hisse senetlerine yöneltti. Ocak ayında yabancı yatırımcının hisse senedi alımı 65 mn dolarlık gibi cüzi bir miktar olmasına rağmen hisse senetleri yerli yatırımcının talebiyle %14 getiri sağladı. Daha çok yabancı yatırımcının radarında olan banka hisseleri ise %10’luk bir getiri ile geride kaldı.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız   -   1.36 MB